Anasayfa » Down sendromlu Gültekin’in kalbi “Antalyaspor” ile atıyor

Down sendromlu Gültekin’in kalbi “Antalyaspor” ile atıyor

0


Antalya’nın Korkuteli ilçesinde yaşayan Ömer ve Yıldız Tıraş’ın ikinci çocukları, down sendromlu Gültekin Tıraş, henüz 8 yaşındayken Antalyaspor ile tanıştı.


Özel eğitim alan Gültekin’in, uzmanların “toplum içerisine girip sosyalleşmesi gerekiyor” tavsiyesi üzerine babası Ömer ve ağabeyi Kemal Tıraş’ın yanında ilk defa stadyuma ayak bastı.


Konuşma güçlüğü çekmesine rağmen gittiği maçtaki tezahüratlara eşlik etmeye çalışan Gültekin Tıraş, ailesinin desteği ve Antalyaspor’a duyduğu sevgi ile her geçen gün daha çok gelişim göstermeye başladı.


Odasını Antalyaspor’un kırmızı-beyaz bayrakları ve formalarıyla donatan Tıraş, takımının iç sahadaki maçlarında tribündeki yerini alıyor, annesi, babası ve ağabeyiyle taraftar otobüsüne binerek İstanbul ve Alanya deplasmanlarına gidiyor.


Günlük yaşantısında da sık sık giydiği formasıyla zaman zaman antrenmanları ziyaret eden Gültekin, futbolcuların ve taraftarın en çok sevdiği isimler arasında yer alıyor.


Maçları Akdeniz ekibinin taraftarlarından oluşan 07 gençlik grubu ile izleyerek takımını destekleyen Gültekin’in yüzü en fazla Antalyaspor’un galip geldiği günlerde gülüyor.

[Fotoğraf: AA]


Anne Yıldız Tıraş: Oğlumun mutluluğu için her deplasmana giderim


Anne Yıldız Tıraş, ailecek Antalyasporlu olduklarını söyledi. Tıraş, oğlunun mutluluğu için taraftarla İstanbul’a deplasmana gittiğini ifade etti.


“Oğlumun mutluluğu için her deplasmana giderim. Taraftar otobüsüyle deplasmana gideceğim hiç aklıma gelmezdi ama çok mutlu olduk. Oğlum o heyecanla ne giderken ne gelirken uyudu.”


Tıraş, Antalyaspor maçlarına gittikten sonra oğlunda olumlu gelişimler olduğunu anlattı.


“Sosyal faaliyetlere katılması çok önemliydi. Önceleri insanların içerisine girmesine çekinirdim. Antalyaspor maçlarına gittikten sonra daha sosyal bir çocuk oldu. Hırçın değil sakin bir çocuk haline geldi. Öğretmenleri de farkını gördü. Antalyaspor maçına gidince sanki dünyalar onun oluyor. Çok seviyor.”

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Kemal Tıraş: Tribünlerin maskotu gibi


Ağabeyi Kemal Tıraş da Antalyaspor sevdasının babadan geldiğini, 11 yıldır Antalyaspor’un bütün maçlarına gittiğini dile getirdi.


Kemal, kardeşinin de küçük yaşlardan bu yana Antalyaspor forması giydiğini kaydetti.


“8 yaşına ulaşınca ilk defa maça götürdük. İnanılmaz mutlu oldu. Amacımız onun topluma karışması, kalabalık bir ortama girmesiydi. Kalabalık ortamlarda insanların ona karşı tepkisi bizi üzüyordu. Antalyaspor maçlarında böyle bir şey olmadı.”


Kemal Tıraş, kardeşinin maç günlerini iple çektiğini anlattı.


“Kardeşim Antalyaspor aşığı. Bizden önce maça hazırlanıyor. Formasını giyiyor, atkısını takıyor. Futbolcuların hepsi onu tanıyor. Tribünlerin maskotu gibi. Herkes onu tanıyor ve çok seviyor. Kardeşime tezahürat yaptırıyorlar. Antrenmanları ziyaret ediyor. Deplasmanlara gidiyor.” 


Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Kemal Tıraş, maçlara gitmeden önce kardeşinin bazen hırçın tavırlar sergileyebildiğini dile getirdi.


“Bir şeye kızdığı zaman balkondan eşyaları atabiliyordu. Antalyaspor ile tanıştıktan sonra daha sakin bir çocuk oldu. Antalyaspor sosyal hayatında ona bir çok şey kattı. Daha mutlu bir çocuk oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir