Antalya’da aylık 1000 civarı eşya toplu taşımada unutuluyor


Kentte şehir içi ulaşım hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki otobüs, minibüs ve tramvayda yolcuların unuttuğu eşyalar, kayıp eşya bürosunda bekletiliyor.


Unutulan eşyaların bekletildiği depoda; ayakkabı, müzik aleti, oyuncak, çanta, cüzdan, kredi ve kimlik kartı, pasaport, gözlük, cep telefonu, para, valiz, şemsiye, plaj terliği, inşaat malzemesi, giysi, pazar arabası, kulaklık gibi onlarca parça sahibini bekliyor.


Araç sürücülerince bulunduktan sonra büroya getirilen eşyalar barkodlanıp, poşetlenerek kayıt altına alınıyor.

[Fotoğraf: DHA]


Eşyalar 1 ay depoda tutuluyor


Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı bünyesindeki kayıp eşya bürosundaki eşyalar, 1 ay depoda bekletilerek sahiplerine ulaştırılıyor.


Sahipleri bulunamayan eşyalardan; elektronik eşya, kimlik, pasaport, kredi kartı emniyete gönderiliyor. Para, giysi, çanta gibi ürünler de belediye bünyesinde sosyal hizmetlerde kullanılıyor. Gıda ürünleri ise 1 gün bekletildikten sonra bozulma tehlikesi nedeniyle imha ediliyor.


Kayıp eşya bürosuna internetten ya da yüz yüze başvuru yapanlar, kullandığı ulaşım aracını belirtip, eşyası hakkında bilgi verdikten sonra verileri ulaşım kartı ve araç içerisindeki kamera kayıtlarıyla örtüşüyorsa teslim ediliyor.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]


Unutulan eşyalara internetten takip


Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma ve Denetleme Müdürü Osman Günel, şunları söyledi:


“Otobüs ve raylı sistem araçlarında kaybolan eşyalar gün içerisinde toplanıp, merkezimize gelir. Merkezde sahiplerini bulmaya çalışıyoruz. Ayda yaklaşık 1000 ürün merkezimize getiriliyor. Kaybolan eşyalar fotoğraflanıp, barkodlandıktan sonra poşetleniyor. Sahiplerine bu şekilde teslim ediliyor. Kaybolan eşyalar, mevsime göre değişiyor. Kışın şemsiye, yazın plaj şemsiyesi gibi. Çok çeşit eşyalar geliyor. İnşaat malzemeleri, pasaport, para, kredi kartı, pazar arabası gibi çok farklı eşyalar unutuluyor. Vatandaşlarımız kayıp eşyalar hakkında internet ortamında belediye sistemimizden sorgulayabilir, mail yazarak kaybolan eşyası hakkında bilgi alabilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak geliştirdiğimiz sistemde, unutulan eşyalara dijital ortamdan ulaşma imkanı sağlanıyor.”


Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir