Türkiye’nin Rize’den fırlattığı balistik füze Yunanistan’da bomba etkisi yarattı: Derin endişe duyuyoruz

Türkiye‘nin savunma sanayi alanındaki başarılarına bir yenisi daha eklendi. Rize’de Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

Dün gerçekleşen test dış basında geniş yer buldu. ABD merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. Bloomberg adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine yer verdi.

Bloomberg’in haberi Yunan basınında geniş yankı uyandırdı. ‘Türkiye tehdidi nasıl yükseltiyor’ sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye yer verdi; ‘Füzenin kat ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki katı.’

Kathimerini gazetesi ise Türk yetkililerin projeyle ilgili herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

Türkiye'nin Rize'den fırlattığı balistik füze Yunanistan'da bomba etkisi yarattı: Derin endişe duyuyoruz

Skai gazetesi füze denemesini “Güç gösterisi” başlığı ile okurlarına sunarken, Eleftherostypos ise füze denemesi için “Tüm komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu” yorumunda bulundu.

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

Yunanistan Türkiye Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir