Olimpiyatlarda başını açan İranlı milli sporcu işkenceleriyle ünlü cezaevinde

İran‘da başörtüsünü düzgün takmadığı için gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümü ülkede büyük infial yarattı. Ülkede devam eden gösterilere bir destek de ülkenin milli sporcusu Elnaz Rekabi’den geldi. Kaya tırmanışçısı Elnaz Rekabi pazar günü Güney Kore’de düzenlenen Tırmanma Asya Şampiyonası’nda ülkesini temsil ederken bu protestolara katıldı.

Ülke yasalarına göre yabancı ülkelerde de başını kapatması zorunlu olan Elnaz Rekabi, yarışmaya başörtüsüz katıldı. Genç sporcu yarışmada 4’üncü oldu. Ancak ertesi gün ailesi, sporcuyla bağlantı kuramadı.

Dün sabah ise Elnaz Rekabi’nin Instagram hesabından yarışmaya başörtüsüz katıldığı için özür dileyen bir mesaj paylaşıldı. Günün ilerleyen saatlerinde Elnaz Rekabi’nin akıbeti belli oldu. Antrenörü, genç kadını Güney Kore’deki İran Büyükelçiliği’ne götürmeye zorlanmıştı.

Olimpiyatlarda başını açan İranlı milli sporcu işkenceleriyle ünlü cezaevinde

Burada da Elnaz Rekabi gözaltına alınmıştı. İran’a gönderilen sporcu, Tahran’da uçaktan iner inmez Evin Hapishanesi’ne götürüldü. İşkence iddialarıyla anılan Evin Hapishanesi’nde geçen hafta sonu yangın çıkmış, 8 kadın mahkum ölmüştü. Yetkililer yangının kadın mahkumlar arasındaki tartışma nedeniyle çıktığını açıklamıştı. Ancak yangından önce kadınların hükümetin başörtüsü politikasına karşı slogan attığı, hapishane duvarlarının dışından bile duyulmuştu.

Olimpiyatlarda başını açan İranlı milli sporcu işkenceleriyle ünlü cezaevinde

Sosyal medyadan başörtüsünü yanlışlıkla düşürdüğünü açıklayan Rekabi, İran’a takımıyla birlikte geri döndüğünü belirterek herkesi telaşlandırdığı için özür diledi. Rekabi, İran formasıyla yarışmaya devam edeceğini paylaştı.

Haberler.com – Dünya

İran Spor Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir