İsveç’in yeni Dışişleri Bakanı’ndan NATO açıklaması: Türkiye ve Finlandiya ile yaptığımız anlaşmadaki şartları yerine getirmeliyiz

İsveç ve Finlandiya‘nın NATO’ya üye olabilmesi için Türkiye ile imzaladığı anlaşma kapsamında ülkelerinde terör örgütü üyelerini barındırmayacaklardı. İsveç’te yeni kurulan hükümet NATO üyeliğini önceleyeceğini belirterek bu konuda dikkat çeken bir çıkışta bulundu.

İsveç’in yeni Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “NATO üyesi olmalıyız” derken, “İsveç Meclisi’nde bu konuda geniş bir mutabakat var. NATO üyesi olmalıyız. NATO için Türkiye ve Finlandiya ile yaptığımız anlaşmadaki şartları yerine getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson daİkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en ciddi güvenlik sorununu yaşadıklarına işaret ederek, “Umudum, İsveç’in Finlandiya ile yıl sonunda NATO üyesi olacağı yönünde. Yeni hükümet ve Finlandiya, Türkiye ile yapılan anlaşmanın maddelerini uygulamakta kararlı” dedi.

Öte yandan İsveç’te parlamento, seçimlerden 36 gün sonra Ilımlı Muhafazakar Parti’nin lideri Ulf Kristersson’u yeni başbakan olarak seçti. Parlamento Kristersson’un başbakanlığı için güven oylamasına gitti. 176’ya “evet”e karşı 173 hayır ile İsveç’in yeni başbakanı Ulf Kristersson oldu. Ulf Kristersson, oylaması sonrası kendisini destekleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Haberler.com / Yavuz Selvi – Dünya

Finlandiya İsveç Nato Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir