Zıpkınla 50 kiloluk akya balığı avladı

Hobi olarak tüpsüz zıpkınla dalış yapan Çetin Ege Doğan (42), Çanakkale Boğazı’nda trofe (nadiren avlanabilen balık) yakalamak için denize açıldı. Tüpsüz olarak 20 metre derinliğe dalan Doğan, 50 kilogram ağırlığında 1,7 metre boyunda akya balığı avladı.

“ÖLÜMCÜL YERİNDEN VURAMADIĞIM İÇİN BENİ AÇIKLARA SÜRÜKLEDİ”

Dalış sırasında kefal sürüsünü sıkıştıran orkinos balıklarını gördüğünü belirten Çetin Ege Doğan, “Orkinosların üzerine dalışlarımı gerçekleştirdim. Orkinoslar ile akya balıkları da kefal sürüsüne saldırmaya başladı. İlk kez orkinos ve akyaların bir arada avlandığını gördüm. Benim için çok harika bir anı oldu. Akyaların içinden en güzelini, en irisini seçip, atışımı gerçekleştirdim. Balığı ölümcül yerinden vuramadığım için beni açıklara sürükledi. Uzun bir mücadelenin ardından bilgi ve tecrübelerim sayesinde balığı yönlendirerek kıyıya çıkardım” dedi.

“İLK KEZ İKİ TÜRÜ BİR ARADA AVLANIRKEN GÖRDÜM”

Uzun yıllardır avlandığını anlatan Doğan, “Başka dalış yapan arkadaşların da böyle bir durum ile karşılaştıklarını hiç zannetmiyorum. Benim de ilk kez karşıma çıktı. Orkinos ve akyaları, hep ayrı zamanlarda avlanırken gördük. Sonuçta ikisi de ayrı tür, bu sefer ilk kez iki türü de bir arada avlanırken gördüm. Orkinoslar kefal sürüsüne saldırırken bir anda akya balıkları da saldırmaya başladı. Çok şaşırdım” diye konuştu.

Zıpkınla 50 kiloluk akya balığı avladı

Zıpkınla 50 kiloluk akya balığı avladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Çanakkale Boğazı Akya Ege Yaşam Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir