Moldova da Rusya’ya karşı alarma geçiyor: Çatışmalar sınırlarımıza yönelirse seferberlik ilan ederiz

Moldova Savunma Bakanı Nosatıy, “TVR Moldova” televizyon kanalına verdiği röportajda, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu. Ukrayna’ya yönelik fırlatılan bazı Rus füzelerinin Moldova toprakları üzerinden geçtiğine dikkati çeken Nosatıy, bunun bir daha yaşanıp yaşanmayacağı konusunda garantinin olmadığını ve bu nedenle Batılı ortaklar, NATO ve Romanya’dan güvenlik konusunda destek talep ettiklerini dile getirdi.

“ÜLKEMİZE GÖÇ KONUSUNDA DEĞİŞİKLİK YAŞANIRSA HAREKETE GEÇERİZ”

Moldova’da seferberlik ilan edilip edilmeyeceği yönündeki soruyu da yanıtlayan Nosatıy, şunları kaydetti; “Bu senaryonun gerçekleşmesi için Ukrayna’daki cephede ciddi değişikliklerin yaşanması gerekiyor. Örneğin, bu, çatışmalar sınırlarımıza doğru yönelirse, Ukrayna’dan ülkemize göç konusunda değişiklikler yaşanırsa veya savaş bölgesinde askeri birliklerin hareketlenmesini fark edersek gerçekleşir. Elbette, bu durumda tepki verebilmek için belirli önlemler almamız gerekecek.”

İLK AÇIKLAMA CUMHURBAŞKANI SANDU’DAN GELDİ

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Rusya’nın, Moldova’nın egemenliğine ve güvenliğine müdahale etmesi durumunda gerekli önlemlerin alınacağını 17 Ekim’de bildirmişti.

Ukrayna Moldova Romanya Rusya Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir