İpek Geçidi’nde 20 megavatsaat elektrik üretiliyor


Güneşli gün sayısı fazla, rüzgar verimliliğinin ise olduğu kentte, son yıllarda devlet destekli yatırımlarla bölgede doğa dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılıyor.


Bu kapsamda, Diyadin ilçesindeki 2025 rakımlı İpek Geçidi’nde geçen sene bir türbinle kurulan İpektepe Rüzgar Enerji Santrali’nde bu yıl da 4 rüzgar türbini kuruldu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınan lisansın ardından 5 türbinde, saatte 20 megavat elektrik üretilerek hem ülkenin enerji üretimine hem de ekonomiye katkı sağlanıyor.


Santral yetkililerinden Erdal Andıç, proje ellerine ulaştığında hiç tereddüt etmeden bu yatırımı yapma kararı aldıklarını ve durumdan çok memnun kaldıklarını söyledi.


“Gelsinler, yatırımlar yapsınlar”


Yatırım kapasitelerini daha da artırarak bölgeye daha büyük hizmetleri getirme amacında olduklarını anlatan Andıç, “Yaptığımız yatırımlarla diğer yatırımcıları da teşvik etmiş oluyoruz. Buraya gelecek yatırımların artacağını düşünüyoruz. Yatırımcılar hiç çekinmeden gelsinler, yatırımlar yapsınlar. Bizim yatırımdan sonra diğer girişimcilerin de buraya gelip güzel işler yapacağını düşünüyorum” dedi.


Santralin kapasitesi artırılacak


Santralin İşletme Müdürü Ömer Faruk Şahin ise dünyada yenilenebilir enerji üretiminin giderek önem kazandığını söyledi.


“Temmuz ayında 5. türbinimizi de dikerek kapasitemize ulaştık. 5 türbinimiz, 24 megavat kurulu güç ve 20 megavat lisanslı gücümüzle tam kapasite üretimimize devam ediyoruz” diyen Şahin, kapasite artışına gideceklerini ve gerekli izinleri aldıklarını anlattı.


Ağrı’nın enerji potansiyelini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:


“Türkiye’nin en yüksek şehirlerinden biridir ve rüzgar potansiyeli var. Karasal iklimden dolayı da rüzgarı çok alıyor. Dünyada doğal gaz krizi, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini daha da artırdı. Bundan dolayı ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına daha büyük yatırımların geleceğini düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir