Eskişehir’de kovanlar 20’şer kilo bal verdi


Bir çok arının kovanlarına polen getirmesi sonucunda üretilen balın bu yıl Eskişehir’de verimi arttı. Mevsim şartlarına bağlı olarak yaşanan artış, bal üreticilerini sevindirdi.


Şehir merkezine yakın bölgelerde kovan başına 20 kilograma kadar bal elde edilirken, bu rakam kırsal bölgelerde daha da fazla olduğu öğrenildi.


“Kovanlarımız 20 kiloya yaklaştı”


Konuyu değerlendiren Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Selim Keklikoğlu, verimi sezondaki havaların bal üretimine yatkın geçmesine bağladı.


Yakın zamana kadar çiçeklerin açtığını söyleyen Başkan Yardımcısı Keklikoğlu, “Bu sene mevsim çok karışıktı. Baharı ve yazı nasıl geçireceğimiz biraz muallaktaydı ama beklediğimizden daha fazla yağışlı ve güneşli günler oldu. Hemen hemen 15 gün öncesine kadar hala değişik çiçeklerin açtığını, hala polen, bal ve nektar gelen bitkilerin olduğunu gördük. Genel olarak miktar açısından baktığımızda güzel bir sezon geçtiğini gördük. Normal şartlarda yani ülkemizin genelinde kovan başına 15 kilonun üstü iyi olarak değerlendiriliyor. Şu anda bizim kovanlarımız 20 kiloya yaklaştı. İkinci, üçüncü hasadı yapan, özellikle Sarıcakaya bölgesindeki arkadaşlarımızın daha güzel bir sezon geçirdiğini duyduk. Belki onlar daha üst seviyelere çıkmıştır. Buralarda tek sağım yapan bizler için kovan başı 20 kilo civarı bal çıktı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir