“Ege’de taraf tutmuyoruz” diyen ABD büyükelçisi Flake’e Bahçeli’den çok konuşulacak yanıt: Türkiye’de aptal yok, zeka var

Türkiye ve Yunanistan arasında Ege‘de yaşanan gerginlik devam ederken, başta ABD ve Avrupa ülkelerinin Ege hakkındaki açıklamaları da yakından takip ediliyor. Son olarak ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından, Flake’in açıklaması paylaşıldı.

ABD’nin Ege’de pozisyon değiştirdiği iddialarına yanıt veren Flake, “Son dönemde bana ABD’nin Ege’de güvenliğe ilişkin pozisyonunda bir değişiklik olup olmadığı sorusu yöneltiliyor. Bu soruya cevabım ‘hayır’. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile güvenlik alanındaki iş birliğimiz, ortaklardan biri lehine taraf tutmaya ya da dengeyi bozmaya yönelik bir tutuma dayanmamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Flake ayrıca şu anda ortak çabalarının, Rusya’nın Ukrayna’daki acımasız ve nedensiz savaşını sonlandırmaya odaklandığını aktardı.

Flake, Türkiye’nin özellikle gıda güvenliğini ileri bir noktaya taşıyarak, Ukrayna ile Rusya arasında diyaloğu geliştirerek değerli bir destek sağlamayı sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Yunanistan ile savunma alanındaki iş birliğimiz, Ukrayna’yı ve Orta ve Doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerimizi destekleyerek NATO’nun doğu kanadını güçlendirmektedir. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile paylaştığımız başlıca hedef, bölgenin tamamında barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasıdır. ABD Ege’deki ortakları arasında taraf tutmuyor”

TBMM Grup Toplantısının çıkışında, basın mensuplarının sorusu üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’in Ege’yle ilgili yaptığı açıklamayı değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Türkiye’de aptal yok, zeka var” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Ege MHP Politika Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir