Ukrayna Kiev’e saldırılarda kullanılan İHA’lar için Tahran’a yüklendi: İran, Ukrayna halkını katletmekten sorumlu

Ukrayna- Rusya Savaşı’nda uzun zaman sonra ilk defa Kiev, 10 Ekim’de bombalanmıştı. Bu gelişmenin ardından bu sabah Rusya, tekrar Kiev’i bombaladı. Bu iki saldırının arkasında ise İran yapımı drone’lar vardı. Ukrayna‘dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanı Podolyak, “İran, Ukrayna halkını katletmekten sorumlu. Kendi halkına baskı yapanlar, şimdi de Rus canavarlarına Avrupa’nın kalbinde toplu katliam için silah veriyor. Totaliterlik karşısında yarım bırakılan işler ve tavizler tam da bu anlama geliyor. Bu durumda yaptırım yapmak yetmez” ifadelerini kullandı.

Bugünkü saldırılarda hangi tip İHA’ların da kullanıldığı belli oldu. Rusya’nın Kiev’i İran’ın Şahit-136 (Shaded-136) kamikaze drone’ları ile vurduğu ortaya çıktı. İran bunların yanında, füze cephaneliğinin az kaldığı düşünülen Rusya’ya İran yeni silahlar gönderecek. Yeni silahların içerisinde balistik füze ve 300 ve 700 kilometre menzilli Fateh-110 ve Zülfikar füzelerin olduğu belirtiliyor.

Saldırılar sonrasındakameralar karşısına geçerek açıklama yapanUkrayna lideri Zelenski, “Şehirlerimize yapılan saldırılarda İran yapımı İHA’lar da kullanıldığını söylerken hedefin ise, enerji altyapısının olduğunu açıklamıştı.

Haberler.com / Yavuz Selvi – Dünya

Ukrayna Rusya İran Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir