Biden’ın “İran’daki uyanış uzun süre susturulamaz” çıkışına Reisi’den çok sert tepki: ABD Başkanı kaos ve terörü kışkırtıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Mahsa Emini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesiyle İran‘da başlayan protestolar için ” İran, temel haklarını kullanan kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli. Çok uzun zamandır dış politika yapıyorum. İran‘da yaşanan uyanış beni sersemletti. Mahsa Emini’nin ölümü bir uyanışa yol açtı ve bunun uzun süre susturulabileceğini düşünmüyorum” diye konuşmuştu.

Biden’ın yaptığı açıklamalara sert tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “ABD Başkanı yaptığı açıklamalarla diğer ülkelerde kaos ve terörü kışkırtıyor” ifadelerini kullandı.

Başkent Tahran’da Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Reisi, “büyük şeytan” olarak nitelendirdiği ABD’nin İran’daki gösterilere destek verdiğini öne sürerek “Filistin’i işgal eden Siyonist İsrail rejiminin 70 yıldan fazladır ABD tarafından desteklenmesi ve yine Afganistan’ın ABD tarafından işgali bu büyük şeytanın icraatlarından bazılarıdır” diye konuştu.

ABD’nin İran’a karşı yürüttüğü operasyon ve saldırıları iyi bildiklerini kaydeden Reisi, İran aleyhinde yürütülen algının başarısız olacağını ve hedeflerine ulaşamayacaklarını söyledi.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

İbrahim Reisi Mahsa Emini Joe Biden İran Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir