Başörtüsüne ilişkin anayasa teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz haftalarda “Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız.” şeklindeki başörtüsü çıkışı sonrasında CHP dün 3 maddelik bir kanun teklifi sundu. Bu gelişmeler siyaset dünyasını da hareketlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu sözler sonrası, “Arkadaşlarımıza aile kurumunu da içeren daha kapsamlı anayasa değişikliği talimatını verdik. Konu Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl tutuma gireceğini hep birlikte göreceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Başörtüsü konusunda hazırlanan anayasa teklifi hakkında bugün açıklama yapan Bakan Bozdağ, “24 ve 41. maddeler üzerinde değişiklikler yapılacak. Bir takım görüşler çerçevesinde çalışma şekillendi. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Bugünkü MKYK toplantısında sunulması istenirse sunarız ama şu an için gündemde yok” diye konuştu.

Başörtüsüne anayasal teminat sağlamak için yapılan taslak metin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Erdoğan, incelemelerinin ardından sunum yapması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı davet edecek.

Haberler.com / Emre İliksiz – Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir