Zamlar canlarına tak etti! Fransa’da binlerce kişi sokaklara çıkıp hayat pahalılığını protesto etti

Fransa‘nın başkenti Paris’te binlerce kişi, ülkedeki hayat pahalılığını ve iklim değişikliğiyle mücadeledeki duyarsızlığı protesto etmek için sokaklara çıktı. Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) lideri Jean-Luc Melenchon’un çağrısıyla düzenlenen protestoya, Yeşiller ve sol kesimleri temsil eden Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (Nupes) de destek verdi.

Yerel saat ile 14.00’te Millet Meydanı’ndan yürüyüşe başlayan göstericilerin, Bastille Meydanı istikametinde ilerledi.Gösteriye Lille, Marsilya, Rouen gibi farklı kentlerden gelenler de katıldı.

Göstericiler, maaşların artması, iklim değişikliğiyle mücadelede daha aktif bir politika izlenmesinin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının başlıca vaatlerinden tartışmalı emeklilik reformundan vazgeçilmesini talep ediyor.

Zamlar canlarına tak etti! Fransa'da binlerce kişi sokaklara çıkıp hayat pahalılığını protesto etti

Fransa Kamu Hesaplarından Sorumlu Devlet Bakanı Gabriel Attal yaptığı açıklamada, sol koalisyonun mevcut grevlerden yararlanmaya çalıştığını belirterek, “Bugünkü yürüyüş, ülkeyi bloke etmek isteyen destekçilerin yürüyüşü” dedi.

Polis ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı sloganlar atan göstericiler ellerinde, “Macron = Pinokyo (çünkü adam yalan söylüyor)”, “Rafineri İşçilerine Tam Destek”, “Biz de TotalEnergies’in CEO’su Gibi Yüzde 52 Maaş Artışı İstiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

Zamlar canlarına tak etti! Fransa'da binlerce kişi sokaklara çıkıp hayat pahalılığını protesto etti

Organizatörler, Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) lideri Jean-Luc Melenchon’un çağrısıyla düzenlenen protestoya 140 bin kişinin katıldığını ifade ederken, Emniyet Müdürlüğü bu sayıyı 30 bin olarak açıkladı.

Göstericilerden bazılarının bir bankanın camlarını ve yakındaki bankamatikleri kırması dikkati çekti.Diğer yandan sosyal medyada yer alan bazı görüntülerde, polis ile göstericiler arasında yer yer arbede yaşandığı görüldü.

Zamlar canlarına tak etti! Fransa'da binlerce kişi sokaklara çıkıp hayat pahalılığını protesto etti

Göstericilerden soyadını vermek istemeyen Isabelle, AA muhabirine, hayat pahalılığını ve hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmemesini protesto ettiğini söyledi. Belirtildiğinin aksine ülkedeki birçok kişi için hayatın çok fazla pahalılaştığını ve zor olduğunu ifade eden Isabelle, fiyatların artmasına karşın maaşların değişmediğini dile getirdi.

NousToutes Feminist Topluluğu aktivistlerinden Gwendoline de işsizliği ve emeklilik reformunu protesto ettiğini belirtti. Gwendoline, maruz kaldığı şiddeti anlatmaya karar veren kadınların, Fransa’daki siyasi partilerce desteklenmediğini ve bunu da protesto ettiğini aktardı.

Fransa Paris Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir