Selçuk Bayraktar’tan heyecanlandıran Akıncı TİHA açıklaması: İhracat sözleşmelerini imzaladık

Baykar Teknoloji Lideri ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Zirve 23 programının ilk gününe sürpriz konuk olarak katıldı. Selçuk Bayraktar burada yaptığı konuşmada S/İHA’ların tarihi serüvenini anlatırken Akıncı TİHA içinde heyecanlandıran bir açıklama yaptı.

2000’li yıllardan itibaren ufak bir ekip olarak Baykar’ın insansız hava araçları serüvenine başladığını anlatan Bayraktar, “2000’li yıllara dönecek olursak drone çok bilinmiyordu. İnsansız hava aracı tanınan bir teknoloji değildi. 20 sene öncesinde ‘insansız hava aracı mı olur?’ diye bir algı vardı.” dedi” Bayraktar TB2 dünyada en fazla ülkede kullanılan insansız hava aracı” dedi.

Yaptıkları insansız hava araçlarının gelişiminden bahseden Bayraktar, 2007’de ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine milli bir uçak girdiğinin altını çizdi. Bayraktar, “2009’da Bayraktar TB1 uçtu. 2014’te bütün dünyaya nam salmış Bayraktar TB2 ilk uçuşunu yaptı. Bu uçak, 2015’te Roketsan’ın geliştirdiği milli akıllı mühimmat ile donatılması ile birlikte ilk milli SİHA’mız haline geldi. Bizim yolculuğumuz 6 kilo ile başlamıştı. 2019’da 6 tonluk Akıncı ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 2021’de de silahlı kuvvetlerin envanterine girdi” diye konuştu.

Bayraktar TB2’nin bugün dünyada en fazla ülkede kullanılan insansız hava aracı olduğunun altını çizen Bayraktar, “Kendi sınıfındaki en meşhur ve gelişmiş insansız hava aracı olarak tüm dünyada takip ediliyor. Akıncı da bir yıldır görevde ve halihazırda onun da ihracat sözleşmeleri imzalandı” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar'tan heyecanlandıran Akıncı TİHA açıklaması: İhracat sözleşmelerini imzaladık

Kaynak: AA / Ekonomi

İnsansız Hava Aracı Togo Cumhuriyeti Selçuk Bayraktar Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir