Müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti! İşte üniversitelilere yapılacak ulaşım desteğinin miktarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada üniversite öğrencilere bir müjde verdi. Erdoğan, öğrencilerin ailelerinin yanına gidip gelebilmesi için yılda 2 kez ulaşım desteği verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzakta eğitim-öğretim gören üniversite öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. . Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde 150 bin öğrencimiz ailelerin yanına herhangi bir yük getirmeden gidecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği desteğinin ayrıntıları ortaya çıktı. NTV’de Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, öğrencilere yapılacak desteğin miktarını paylaştı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, şunları söyledi: “Bizim yaptığımız sosyal yardımların, sosyal desteklerin tamamının dayandığı mevzuat 3294 sayılı kanun. Bu programımızda ilk kez uygulanan bir destek. Sosyal yardım faydalanıcısı ailelerin üniversite öğrencisi çocuklarına, bunlar 25 yaş altı ve lisans öğrencileri olacak, ailesinden uzakta eğitim gören üniversite öğrencilerine yılda 2 defa gidiş dönüş biletlerini biz temin edeceğiz. Öğrenci arkadaşlarımızın, ailelerinin yaşadığı yerdeki vakıflarımıza müracaat ederek, ulaşım biletlerini de ibraz etmek suretiyle 500 liraya kadar ulaşım giderlerini biz karşılıyoruz. Her bir birey için 500 lira.

2023 yılında bu destek miktarımız 750 lira olacak. Yaklaşık 150 bin üniversite öğrencisinin yararlanacağını öngörüyoruz. Ödemeler doğrudan doğruya öğrenci arkadaşlarımızın IBAN hesaplarına vakıflarımız tarafından yapılacak”

Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir