563. Akhisar Çağlak Festivali dualarla başladı

Akhisar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 563’üncüsü kutlanan Çağlak Festivali, Şeyh İsa Camiinde düzenlenen anma töreni ile başladı. Program çerçevesinde düzenlenmesi gereken kortej yürüyüşü Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe Kilit Harekatı’nda 5 Mehmetçiğin şehit olması nedeniyle iptal edildi.

Türkiye‘nin en köklü festivalleri arasında yer alan ve aynı zamanda UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde bulunan 563. Akhisar Çağlak Festivali törenine, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ile kardeş belediye Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an tilavetinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şeyh İsa Mahalle Muhtarı Zafer Kara yaptı. Festivalin Akhisar için önemine değinen Kara, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti. Şeyh İsa Mahallesi eski muhtarı Zarif Süzgün’ün duygu ve düşüncelerinin ardından söz alan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “İki buçuk yıllık pandeminin ardından Türkiye‘nin en köklü ikinci festivali olan ve bu yıl 563’üncüsünü kutlayacağımız geleneksel Akhisar Çağlak Festivali’nin mutluluğunu paylaşıyoruz. Pandemide kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bu musibetten tamamen kurtulduğumuz güzel ve aydınlık günlere hep birlikte kavuşmayı diliyorum. Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı ve beraberindeki heyete de hoş geldiniz diyorum.

Dün gelen şehit haberleriyle yüreğimiz bir kere daha dağlandı. Pençe Kilit operasyon bölgesinde teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan 5 şehit askerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Vatan savunmasında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.

UNESCO tarafından dünya kültürel mirasları listesine alınan Akhisar Çağlak Festivali’ni her yılın Mayıs ayında, halkımızla birlikte coşkuyla kutluyor ve bu kültürü yaşatmaya devam ediyoruz. Bugün burada, Çağlak Festivali ile bütünleşen ve bu festivalin doğuşuna vesile olan ilim adamı Akhisarlı Şeyh İsa’nın mezarının yanındayız. 15’inci yüzyılda yaşamış olan Şeyh İsa, ilk eğitimini babasından almış ve daha sonra Bursa ve Kayseri’de eğitimini tamamlayarak Akhisar’a dönmüştür.Şeyh İsa’nın Akhisar’a dönüşü, halk tarafından bayram sevinci gibi karşılanmış, Çağlak Deresi mevkisinde yaklaşık iki hafta süren bir karşılama töreni yapılmıştır. Şeyh İsa’nın Akhisar’a dönüş sevinci Çağlak Festivali adı altında günümüze kadar kutlana gelmiştir.

Aynı zamanda sanata dair önemli açıklamaları bulunan Akhisarlı Şeyh İsa, Menakıbnamesi’nde sanata verdiği değeri şu sözlerle anlatıyor: ‘Benim evlatlarım ilim tahsil ederken sanat öğrensinler. Hiç sanatsız olmasınlar. Sanatı olmayanların dünyada zillet çekmeleri eksik değildir. Sanatsızlık kişiyi namerde muhtaç eyler ve özgür iken kul eyler.’

Akhisar’ımızda bir cami ve bir mahallede adını yaşattığımız Şeyh İsa, şehrimizin önemli isimlerinden biri olarak gelecek nesillere aktarılmaya devam edecektir. Biz de Akhisar Belediyesi olarak bu geleneğin yaşatılması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle,Şeyh İsa’yı bir kez daha anıyor ve bu yıl 563’üncüsünü kutladığımız Çağlak Festivalimizin Akhisar’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Daha nice festivallerde buluşmak dileğiyle” dedi.

Daha sonra festivale katkı sağlayan Şeyh İsa Mahallesi eski muhtarı Zarif Süzgün, Şeyh İsa Camii İmam Hatibi Bayram Uçak ve muhtar azası Kaya İleriat’a plaketleri takdim edildi.

Kardeş Belediye Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic ise Bosna ile Türkiye arasında 2016 yılında kurdukları köprünün halen devam ettiğini ve her yıl memnuniyetle ziyaret ettiklerini ifade etti.

Akhisar 563. Çağlak Festivali açılışında konuşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz; “Bugün burada şenlik içinde coşkulu bir festivale katılmayı arzu ediyordum ama dün maalesef yaşanan 5 şehidimizin hayatını kaybetmesi festival için bir anma programı şeklinde gerçekleştirmeye sebep oldu. Bizler bugün bu anma törenini huzurlu bir şekilde yapıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Manisa olarak Türkiye’nin en köklü iki şenliği Manisa’dadır. Hem Şeyh İsa hazretlerini hem de çağlak festivalini daha ulusal düzeyde kutlamanın Akhisar’ın ve festivalin tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu güne kadar bu festivali ve anma programını oluşturup bugüne kadar getirenler çok önemli aşamalar kaydetmişler ama bunu daha ileri taşımak da hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bir insanın fikirlerinin 500 yıldan fazla yaşaması kolay bir şey değildir. Bunu sağlayabilmek için acaba o gün Şeyh İsa hazretlerinin etrafına nasıl ışık tuttuğunu bugün bizim hayal etmemiz bile mümkün değil.

Bundan sonra ben inanıyorum Kırkpınar ve Mesir şenlikleri gibi Çağlak Festivali de Türkiye’nin tanınan festivalleri arasına girecektir. Manisa ve Akhisar’a bunun yakıştığını düşünüyorum. Bu festivalde emeği geçen Akhisar Belediyemize ve katkı sunan herkese, bugüne kadar gelmesini sağlayan önceki belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Akhisar 563. Çağlak Festivali açılışında konuşan Manisa Büyükşehir belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sözlerine şehitlerimizi anarak başladı. Başkan Ergün, “Pençe-Kilit operasyon bölgesinde bölücü teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan kahraman evlatlarımız Abdulkadir Güler, Onur Doğan, Bican Kapılay, Hüseyin Cankaya ve Celal Tekedereli’ye yüce Allah’tan rahmet, yaralanan Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim, hainlere fırsat vermesin. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Çağlak Festivali’nin hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Ergün, “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve çok sayıda vatandaşımızın ölümüne neden olan Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 2,5 yıldır ne yazık ki bir araya gelemedik. Festivallerimizi yapamadık, hemşerilerimizle buluşamadık ve hatta bayramlarımızı bile sevdiklerimizle kutlayamadık. Çok şükür artık dünya bu elim salgından kurtulma noktasına geldi. Ben öncelikle bu salgında yaşamını yitirenleri rahmetle anıyor, bu uğurda özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarımıza da bir kez daha canı yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Köklü festivalin önemine vurgu yapan Başkan Ergün, “UNESCO tarafından dünya kültürel miras listesine alınan Çağlak Festivali’nin ne kadar anlamlı olduğunu, Şeyh İsa hazretlerinin ne kadar önemli bir kişilik olduğunu hepimiz biliyoruz. İlim tahsili için Akhisar’ımızdan ayrılmış, ancak, bilim saçmak üzere ilçemize geri dönmüş ve Akhisarlılara ilim öğretmiştir. Akhisarlı hemşerilerimiz de bu güzel insanın Akhisar’a dönüşünü tam 563 yıldır kutluyor. Bu güzel festival, sizlerin geçmişine ne kadar sadık olduğunu, bilime ne kadar önem verdiğini ve ne kadar değer bilir olduğunuzu da gösteriyor. Böylesine güzel bir ilçede siz değerli hemşerilerim ile bir arada olmak ve sizlere hizmet etmek bizler için çok büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Konuşmasında Mesir Macunu Festivali’ne de değinen Başkan Ergün, “Bir başka köklü festivalimiz de hepinizin bildiği gibi Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali. UNESCO tarafından kültürel miras listesinde olan bu önemli festivali, ne yazık ki 3 senedir Kovid-19 salgını dolayısıyla yapamadık. Bu yıl ki festival hazırlıklarına başladığımızda, bu salgın hala tehdit oluşturuyordu. O açıdan Festival Komitemiz, özünde sağlık olan bir festivalin herhangi bir insanımıza hastalık bulaştırmasın düşüncesiyle yapılmamasını uygun buldu. İnşallah gelecek sene çok büyük coşku ve heyecanla festivalimizi kaldığımız yerden kutlamaya devam edeceğiz. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim” dedi.

Daha yaşanabilir bir Akhisar için Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğünün; hizmetlerini, yatırımlarını ve projelerini sürdürdüğünü belirten Başkan Ergün, sözlerini şöyle noktaladı: “Her alanda yaşayan, geleceğe umutla bakan, sağlıklı bir Manisa ve Akhisar inşa etmek için ilk günkü aşk ve heyecanla çalışıyoruz. Gerek burada bulunan Akhisar Belediye Başkanımız Sayın Besim Dutlulu ile gerekse de kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde Akhisar’ımızın güzelliğine güzellik katıyoruz. Verimli toprakları olan, sanayisi ile ülke ekonomimize değer katan ve her şeyden önemlisi çalışkan insanlara sahip olan Akhisar’ımızı daha iyi yerlere getirmek hepimizin ortak gayesidir. Bu duygularla, Çağlak Festivali vesilesiyle bu önemli ve köklü geleneği yaşatan, sahip çıkan, gelecek kuşaklara aktaran tüm Akhisarlı hemşerilerime, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen Akhisar Belediyemize ve bu etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Çağlak Festivali Akhisar Türkiye Manisa Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir