Anasayfa » Btso Uzay Savunma ve Havacılık Konseyi Üyelerinin Torino Temasları

Btso Uzay Savunma ve Havacılık Konseyi Üyelerinin Torino Temasları

0

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Uzay Savunma ve Havacılık Konseyi üyelerinin, İtalya’nın Torino kentinde temaslarda bulunduğu bildirildi.

BTSO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ile Uzay Havacılık ve Savunma Konseyi Yöneticisi Mustafa Hatipoğlu, uzay-havacılık ve savunma sanayii konusunda İtalya’da gerçekleştirilen “Aerospace&Defense Meetings Torino”ya katıldı ve sektörün uluslararası şirketlerinin temsilcileriyle temaslarda bulundu.

Konuya ilişkin açıklamasına yer verilen İlker Duran, 20 ülkeden 265 firma ve kurumun iştirak ettiği organizasyonda Bursa’nın temsil edilmesinin önemine dikkati çekti.

Duran, temaslarına ilişkin bilgi verirken, “Uzay, savunma ve havacılık sektörünün dünyada önde gelen tüm oyuncularını bir arada görmek, üretimlerine tanık olmak ve işbirliği olanaklarını geliştirmek amacıyla Konsey Başkanımız Hatipoğlu ile İtalya’da verimli 4 gün geçirdik. Konsey yapılanmamız ve kümelenme çalışmalarımıza ivme kazandırma anlamındaki deneyim ve gözlemlerimizi Bursa iş dünyası ile paylaşacağız” dedi.

Uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileriyle de görüşmeler yapıldığını anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Özellikle Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Almanya ve ABD’de faaliyet gösteren, İtalya’nın uzay ve havacılık konusundaki en önemli şirketlerinden biri olan Thales Alenia Space firmasına yaptığımız ziyaret bizleri çok umutlandırdı. Şirketin İleri Düzey Bilim ve Araştırma Programları Başkanı Maria Antonietta Perino ile görüştük ve kümelenme çalışmalarımızdan bahsettik. Onlar da çok heyecan duydu ve kümemizi Torino’ya davet ettiler. Sadece Bursa’da, yurt içinde değil uluslararası arenada da girişimlerimizin, hedeflerimizin ve çalışmalarımızın böylesine takdir görmesi doğru yolda olduğumuzu gösterir. Bizler, ‘Bursa büyürse, Türkiye büyür’ mesajımızın arkasından giden kent sevdalıları olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Torino’da katılım sağlanan etkinlikler ve ikili ilişkiler hakkında da bilgi verilen açıklamada, şöyle denildi:

“BTSO Heyeti, İtalya’daki temasları çerçevesinde, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Almanya ve ABD’de faaliyet gösteren, İtalya’nın uzay ve havacılık konusundaki önemli 5 şirketinden biri olan Thales Alenia Space Firması’na ziyaret gerçekleştirdi. Uluslararası uzay istasyonunun yüzde 50’sinin üreticisi, her türlü iletişim ve haberleşme uydusu üreticisi, dünyanın önde gelen uzaysal yükseklik ölçme uzmanı, askeri uydu iletişim sistemleri üreticisi, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ı araştıran uydunun üreticisi, Rus Soyuz Uzay Aracı Fırlatma Üssünün tek Avrupalı tedarikçisi, uçak kokpiti elektronik sistemleri ve tam uçuş simülatör sistemleri üreticisi olan şirketin İleri Düzey Bilim ve Araştırma Programları Başkanı Maria Antonietta Perino ile görüşen Heyet Başkanı İlker Duran, Bursa ekonomisi ve BTSO’nun hedefleri hakkında bilgi verdi. Ziyaret sırasında, Perino, ayrıca BTSO Uzay, Savunma Havacılık Kümelenmesi’ni işbirliği yapmak üzere Torino’ya davet etti.” – Bursa

İlker Duran İtalya Torino Ekonomi Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir